Konsultacje, pogadanki lub wizyty kontrolne prowadzone są  w gabinecie mieszczącym się w Pajęcznie, na ul. Wiśniowa 26  ( budynek Przychodni Rejonowo – Specjalistycznej SPZOZ).

W celu umówienia wizyty, najlepiej zadzwonić pod numer 604109037 lub napisać e-maila na adres poradnia@zdrowie-jemy.pl

Jeśli nie mogę odebrać/odpisać, proszę o cierpliwość. Oddzwonię/odpiszę najszybciej jak będzie to możliwe.

Podczas rezerwacji konsultacji dobrze jest wstępnie nakreślić problem – rodzaj spotkania: konsultacja, pogadanka, wizyta kontrolna, dieta odchudzająca, dieta w chorobie, badanie nietolerancji pokarmowych, wykonanie analizy pierwiastkowej włosa itp.

Pierwsza wizyta

Trwa zazwyczaj około 60 – 90 minut.

Na tej wizycie zapoznajemy się i określamy Twoje cele. Przygotuj się na dużą ilość pytań dotyczących Twojego trybu życia, historii zdrowotnej, stylu jedzenia, wcześniejszych prób podejmowania zmian. Im lepiej wiem: co lubisz, czego nie lubisz, na co chorujesz, jakie masz podejście do zdrowia, jakie masz podejście do diety, jakim czasem i elastycznością dysponujesz itd. tym lepszy program żywieniowy mogę dla Ciebie przygotować. Obowiązuje mnie zachowanie tajemnicy zawodowej, więc odpowiedzi, których udzielisz zostają między nami. Analizuję również wyniki Twojej krwi, ponieważ jest to niezbędny element naszej pracy i Twojego zdrowia.

Na pierwszą wizytę warto zabrać wyniki badań laboratoryjnych, listę przyjmowanych leków oraz suplementów diety, aktualną lub poprzednią stosowaną dietę, np. schemat diety otrzymany od lekarza itd. W przypadku wcześniejszej hospitalizacji proszę o przyniesienie wypisów szpitalnych. Wcześniejsze wyniki krwi oraz dotychczasowe diagnozy od lekarzy bardzo się przydadzą. Do oceny absolutnym MINIMUM jest morfologia ogólna z rozmazem,  TSH, glukoza na czczo, insulina na czczo (często potrzebna jest krzywa glukozowo- insulinowa po 75 g glukozy w 3 lub 4 punktach), lipidogram,  homocysteina (po 40 r.ż. – szczególnie u Panów), badanie ANA 1 (szczególnie jeśli w rodzinie występuje choroba autoimmunologiczna) oraz witamina D3 – 25(OH)D3 – niezwykle ważna, dlatego warto zbadać jej poziom.

Proszę również o wydrukowanie, wypełnienie i przyniesienie dzienniczka żywieniowego ( tutaj znajduje się dzienniczek żywienia wraz z instrukcją wypełnienia). Dzienniczek może mieć również formę zeszytu.  Należy prowadzić go około 7 dni ( dobrze jeśli obejmuje dni powszednie oraz weekend ). Im więcej napiszesz, tym więcej informacji zwrotnych o swoim jadłospisie uzyskasz. Jeśli po posiłkach czy produktach pojawiają się jakieś dolegliwości – wypisz je na swoim dzienniczku. Przestrzegaj takiej diety jak dotychczas, nic nie zmieniaj. Mamy ocenić Twój dotychczasowy plan żywienia, a nie wirtualny. Dzienniczek żywieniowy posłuży do ocenienia dotychczasowego stylu życia, godzin spożywania posiłków, składu i jakości spożywanej żywności.

Przed wizytą wydrukuj, wypełnij i zabierz ze sobą ankietę (tutaj). Bada ona nawyki       i zwyczaje żywieniowe oraz aspekty zdrowotne. Jest niezbędna do ułożenia diety. Proszę o podpis na końcu ankiety. Jest ona  niezwykle ważna w całym procesie układania diety. Przypomnij sobie wszelakie swoje choroby i dolegliwości a następnie wypisz je na ankiecie. Następnie zastanów się jakie produkty Ci szkodzą i jakich produktów nie lubisz – wypisz je wszystkie. Ważne jest też jakie leki oraz suplementy obecnie przyjmujesz. Przypomnij je sobie lub spisz nazwy z opakowań i wpisz na ankietę.

Często na pierwszej wizycie zwracam uwagę na to, że mogą być konieczne dodatkowe badania, listę badań wartych wykonania otrzymujesz podczas wizyty lub drogą mailową.

Podczas pierwszej wizyty wykonuję analizę składu ciała za pomocą metody bioimpedancji na profesjonalnym analizatorze składu ciała In Body ( z tego badania wyłączone są kobiety w ciąży i osoby ze stymulatorem serca lub innym wewnętrznym elektronicznym urządzeniem medycznym ), który uwzględnia rzeczywisty pomiar. Badanie stanowi wiarygodny, nieinwazyjny, bezpieczny i skuteczny sposób badania składu ciała u osób zdrowych i cierpiących na różne choroby. Podczas analizy składu ciała możliwe jest jednoczesne sprawdzenie badanemu BMI, klasycznej metody diagnozy otyłości, procentowej tkanki tłuszczowej i wskaźnika talia-biodro. Sporządza się indywidualny pomiar zawartości wody w organizmie, białka, substancji mineralnych, zawartości tkanki tłuszczowej, masę mięśni szkieletowych, ocenę segmentalnej beztłuszczowej masy ciała, segmentalnej tłuszczowej masy ciała, docelową masę ciała, podstawową przemianę materii.

Analizator pozwala monitorować jak zmiany w trybie życia, wpływają na nasz organizm,         a tym samym na zdrowie.

Konieczne będzie stanięcie bosymi stopami na analizatorze.

Tutaj Zakładka jak przygotować się do badania

Podczas pierwszej konsultacji  pacjent otrzymuje ustne wytyczne do pracy nad sobą      i swoim sposobem odżywiania się. W razie konieczności przekazywane są zalecenia odnośnie niezbędnych badań do wykonania czy też wskazania do kontaktu z lekarzem specjalistą          w celu szerszej diagnostyki. Jeśli proponowane badania nie zostaną wykonane zalecenia żywieniowe będą dopasowane do aktualnego stanu wiedzy na temat zdrowia pacjenta                i pacjent musi zdawać sobie z tego sprawę. Pierwsza konsultacja ma na celu poznanie pacjenta i wytyczenie kierunku współpracy. Nie ma możliwości aby już na tej konsultacji otrzymać pełne zalecenia żywieniowe.

Zalecenia żywieniowe pisemne zawierają propozycję rozkładu posiłków, przykładów posiłków, zalecenia co do dozwolonych lub przeciwwskazanych produktów, wskazówki jak obrabiać, jakich przypraw używać; dodatkowo zawierają przepisy kulinarne, zalecenia indywidualnej suplementacji.

Przebieg wizyty może się różnić od opisanego scenariusza w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, wyjątkowości sytuacji oraz decyzji co do sposobu pracy z pacjentem.

Druga i kolejne konsultacje

Zazwyczaj wizyta kontrolna trwa 25-30 minut. Zarezerwuj dłuższą wizytę (55-60 minut) jeśli potrzebujesz dłuższego spotkania, masz wiele pytań, kwestii do omówienia.

Wizyty kontrolne mają znaczenie dla utrzymania Twojej motywacji i samokontroli. Pomagają utrzymać się w postanowieniach (kiedy wiesz, że za kilka dni wizyta będzie Ci żal grzeszyć, żeby nie popsuć wyników). Proces stosowania diety jest trudną drogą i nie raz pewnie „zabieraliście się za dietę” i „za siebie”. Zwykle poziom motywacji na początku drogi jest ogromny, niestety w miarę czasu stopniowo spada. Jest to zupełnie naturalny proces a ja pomogę Wam go przetrwać.

Każda z wizyt może się różnić w zależności od etapu, na którym jesteśmy oraz sytuacji. Wizyty kontrolne w zależności od Twoich potrzeb są ukierunkowane na edukację, motywację, rozwój, analizę błędów i korektę. Zwyczajowo podczas kolejnych wizyt wykonuję: analizę składu ciała, analizuję postępy, sprawdzam dzienniczek żywieniowy            i podkreślam błędy żywieniowe, czyli wszystko co nie jest zgodne z zaleceniami                      z poprzedniej wizyty, dokonuję korekty zaleceń/diety, jeśli jest taka konieczność, analizuję dodatkowe badania. W razie potrzeby zlecam listę badań krwi dodatkowych lub kontrolnych. Omawiam wszelkie kłopoty jakie się pojawiają przy próbie stosowania diety, ustalam kompromis między tym co należy, a tym co jest możliwe do wykonania.

Na kolejnych konsultacjach istnieje możliwość wykonania badań dodatkowych             m.in. :

*  badanie nietolerancji pokarmowych – tj niewłaściwych, patologicznych reakcji na pokarm: zdiagnozowanie nietolerowanych pokarmów i wykluczenie ich z diety jest niezmiernie ważne gdyż nietolerancje mogą być przyczyną niewłaściwego funkcjonowania organizmu         i problemów ze zdrowiem;

(tutaj jakie testy, jak się wykonuje itd.)

* badanie oceniające mikrobiotę jelitową, które stanowi kompleksową analizę wybranych bakterii wskaźnikowych i grzybów w przewodzie pokarmowym. Celem badania jest ocena ekosystemu jelitowego oraz opracowanie celowanej, a przez to skutecznej i efektywnej terapii probiotycznej i prebiotycznej;

*  analiza pierwiastkowa włosów to jest nowoczesna metoda diagnostyczna umożliwiająca ocenę stanu odżywienia organizmu. Badane są najważniejsze pierwiastki stanowiące o budowie organizmu ludzkiego oraz najistotniejsze proporcje między nimi

(informacje tutaj)

Wizyty kontrolne ustalam indywidualnie w zależności od Twoich potrzeb. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej spotykać się co 2 tygodnie. To wywołuje najlepszą motywację i zwiększa skuteczność całego procesu. Jednak wizyty mogą też odbywać się rzadziej co 3 – 4 tygodnie według uznania. Każdy zna siebie najlepiej, jedni wolą systematyczną kontrolę i tzw „bata” nad sobą, inni wolą sami sobie radzić. Zachęcam jednak do kontroli nie rzadszych niż co 4 – 6 tygodni. Łatwiej jest osiągnąć sukces podlegając kontrolom, tak by nie ulec pokusom wrócenia do tego co było

Zwykle na drugiej wizycie pacjent otrzymuje indywidualny  program żywieniowy,  który obejmuje dietę, zalecenia, suplementację, dodatki; indywidualnie rozpisana dieta pod Twoje dolegliwości/choroby/symptomy dobrana  na podstawie Twoich wyników krwi.

Przebieg wizyty może ulec zmianie ze względu na indywidualne rozpatrywanie przypadku.

Ile powinna trwać współpraca?

Długość współpracy to bardzo indywidualna sprawa, jednakże minimum to osiągnięcie celu. Jeśli uznasz, że doszliśmy do celu, możesz zakończyć współpracę na tym etapie, choć zalecam dietę utrwalającą efekty. O długości współpracy zawsze decydujesz Ty.