Analiza składu ciała to podstawa w opracowaniu indywidualnej diety.

Czy wiesz, że możesz być osobą o prawidłowym BMI, a jednocześnie mieć „otyłość ukrytą”? Decyduje o tym ilość tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej.

Co to jest analiza składu ciała ?

Ludzkie ciało składa się z czterech składników – całkowitej zawartości wody w organizmie, białka, substancji mineralnych i tłuszczu. Wskaźnik miedzy nimi jest ściśle związany ze zdrowiem, który różni się w zależności od płci, wieku oraz indywidualnych właściwości. Analiza składu ciała jest diagnozą ilościową składników ciała, która podaje podstawowe informacje na temat prawidłowej kondycji ciała. Jest bardzo ważna w medycynie zapobiegawczej, gdyż stanowi podstawę odpowiedniej aktywności fizycznej i dietetycznej dla poprawy stylu życia i codziennych nawyków. Analiza składu ciała bada Twoje ciało pod skórą. Sama masa ciała nie jest wyraźnym wskaźnikiem dobrego zdrowia, ponieważ nie rozróżnia ile kilogramów stanowią tłuszcze a ile beztłuszczowa masa ciała. Dlatego ważny jest Twój skład ciała, a nie masa ciała, a wyważony stosunek ich składników jest krytycznym wskaźnikiem dla zdrowia.

Analizę składu ciała wykonuję za pomocą metody bioimpedancji na profesjonalnym analizatorze składu ciała In Body, który uwzględnia rzeczywisty pomiar. Badanie stanowi wiarygodny, nieinwazyjny, bezpieczny i skuteczny sposób badania składu ciała u osób zdrowych i cierpiących na różne choroby.

Podczas analizy składu ciała możliwe jest jednoczesne sprawdzenie badanemu BMI, klasycznej metody diagnozy otyłości, procentowej tkanki tłuszczowej i wskaźnika talia-biodro. Sporządza się indywidualny pomiar zawartości wody w organizmie, białka, substancji mineralnych, zawartości tkanki tłuszczowej, masę mięśni szkieletowych, ocenę segmentalnej  beztłuszczowej masy ciała, segmentalnej tłuszczowej masy ciała, docelową masę ciała, podstawową przemianę materii.

Analizator pozwala monitorować jak zmiany w trybie życia, wpływają na nasz organizm, a tym samym na zdrowie.

Wyniki omawiam razem z Tobą w zrozumiały dla Ciebie sposób.

Najczęstsze pytania:

Czy muszę się rozbierać do badania?

Do przeprowadzenia badania konieczny jest kontakt urządzenia bezpośrednio ze skórą. Natomiast „rozbieranie się” dotyczy tylko stóp. Badamy się w ubraniu natomiast skarpetki czy rajstopy muszą zostać zdjęte by wynik mógł być odczytany.

Kto nie powinien się badać w ten sposób?

Osoby ze stymulatorem serca lub innym wewnętrznym elektronicznym urządzeniem medycznym nie powinny korzystać z analizatora składu ciała. Kobiety w ciąży również nie mogą podejść do analizy.

Co otrzymuję po badaniu?

Otrzymujesz wydruk z wagi z dokładną analizą Twojego ciała „od wewnątrz”. Razem dokładnie go omówimy.

Przykładowy wygląda tak:

ARKUSZ PRZYKŁADOWY

Czy ta metoda jest bezpieczna dla mojego organizmu?

Metoda BIA wykorzystuje prąd niskiej częstotliwości, który jest nieodczuwalny i nie powoduje żadnych szkód dla ciała.

Czy dodatki (biżuteria, pierścionki, itp.) lub inne metalowe „gadżety” mogą zmienić wynik?

W miarę możliwości dobrze jest zdjąć przed badaniem wszelkie dodatki, biżuterię to zwiększy prawidłowość wyników.

Jak często wykonujemy analizę?

Pomiar by był adekwatny do sytuacji wykonujemy co 2 lub co 3-4 tygodnie.

Jak muszę się przygotować do badania?

Idealnie dla pomiarów jest spełniać te określone kryteria ponieważ zwiększamy rzetelność otrzymanych wyników. Najlepiej jest kiedy :

– masz pusty pęcherz

– jesteś około 2 godziny po ostatnim posiłku

– jesteś wypróżniony

– nie piłeś dużej ilości płynów do godziny przed badaniem (kilka łyków nie zmieni wyników ale szklanka wody już może to zrobić)

– zdejmuj ciężkie ubrania i akcesoria, wyciągaj z kieszeni klucze, telefony

– nie ćwicz, nie wykonuj masażu ciała przed pomiarem (musisz wtedy zachować kilkugodzinny odstęp)

– nie zrywaj się i nie przesilaj się bezpośrednio przed pomiarem

– poinformuj o przyjmowanych lekach, np. moczopędnych – mogą zmieniać wyniki pomiaru

– nie badamy się w trakcie miesiączki ani też w okresie 2-3 dni przed i po (wtedy przekładamy wizytę (bo pomiar nie będzie adekwatny do rzeczywistości)

Co odróżnia nasz analizator od innych?

Analizatory firmy Biospace podczas analizy składu ciała uwzględniają RZECZYWISTY POMIAR i nie uwzględniają  danych empirycznych takich jak wiek, płeć czy budowa ciała (wpisywane przed wykonaniem analizy).

Analizatory innych firm nie uwzględniają rzeczywistego pomiaru a tylko szacunkowy zatem dostarczają dane zbliżone do rzeczywistych wartości dla ludzi przeciętnych, ale nie takich jak osoby starsze, sportowcy, niewysportowani mężczyźni czy dzieci.

Wystarczy wykonując analizę składu ciała tej samej osoby, raz wpisać dane prawdziwe, a raz wymyślone (np. zmienić wiek i płeć). Wyniki nie będą takie same (a powinny być, bo skład ciała się nie zmienił).

Na czym polega bioimpedancja i dlaczego takie pomiary są bardzo wiarygodne ( na podstawie materiałów firmy Maniac Gym )

Analiza impedancji bioelektrycznej (BIA) jest metodą ilościowego pomiaru składu ciała, poprzez wprowadzenie prądu elektrycznego przez ludzkie ciało. Impedancja może być wyliczona na podstawie pomiaru prądu i napięcia wyrażonego zgodnie z prawem Ohma.

Analiza impedancji bioelektrycznej (BIA) opiera się na wykorzystaniu wiedzy o ludzkim ciele, które składa się z przewodników i nieprzewodników. Ogólnie 50 – 70 % ciała ludzkiego składa się z wody, która pełni funkcję przewodnika, podczas gdy tkanka tłuszczowa – nieprzewodnika. Zawartość wody w organizmie, elektrolitów, najpierw jest mierzona wartością impedancji. Następnie za pomocą zawartości wody w organizmie otrzymamy wartość beztłuszczowej masy ciała. Masa tłuszczowa jest określona poprzez bezpośredni pomiar lub odjęcie beztłuszczowej masy ciała do podanej masy ciała.